Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Ponad stu cudzoziemców z fałszywymi dokumentami do pracy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad stu cudzoziemców z fałszywymi dokumentami do pracy

Ewelina Szczepańska
08.02.2021

W ciągu weekendu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce ujawnili ponad sto fałszywych oświadczeń uprawniających cudzoziemców do pracy w Polsce. Posłużyli się nimi obywatele Mołdawii i Ukrainy.

Cudzoziemcy przekraczali granicę na podstawie paszportów biometrycznych. Dodatkowo powinni również przedstawić dokumenty z informacjami o warunkach i miejscu zatrudnienia. Obywatele Mołdawii i Ukrainy posłużyli się podrobionymi oświadczeniami o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. Rzekomo mieli zostać zatrudnieni jako obsługa w hotelach oraz introligatorzy na terenie województw północnej Polski i okolic Łodzi. Wszyscy przyznali się do próby wykorzystania podrobionych dokumentów w celu wjazdu do krajów UE. Wyjaśnili, że za oświadczenia zapłacili od 150 do 200 euro. Niektórzy z nich zamierzali podjąć nielegalną pracę w Polsce, inni chcieli dotrzeć na Zachód Europy. Dobrowolnie poddali się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Straż Graniczna wydała im decyzje o odmowie wjazdu i zawróciła na Ukrainę. 

 

do góry