W uroczystości wzięli udział funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego i Nadbużańskiego OSG. Tablica, z inicjatywy strony ukraińskiej, zawisła na ścianie budynku koszarowego należącego dzisiaj do Armii Ukraińskiej. Napis na tablicy brzmi: „W tym kompleksie koszarowym do września 1939 roku stacjonował Pułk Korpusu Ochrony Pogranicza „SARNY”, którego ostatnim dowódcą był generał brygady Nikodem Sulik”.
Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Władysław Łukasiewicz z kościoła Ojców Pallotynów w Sarnach. W dwudziestoleciu międzywojennym kościół w Sarnach był kościołem garnizonowym Korpusu Ochrony Pogranicza.
***
Pułk KOP „Sarny” wchodził w skład Brygady KOP „Polesie”. Od 17 września 1939 roku pododdziały pułku walczyły z Sowietami. 19 i 20 września batalion KOP „Sarny” stawił silny opór sowieckiej 60 Dywizji Strzeleckiej. Głównym celem walk był rejon Berducha, po czym ciężar zmagań przeniósł się w rejon Tynne - Wieś. Po wycofaniu się z linii umocnień pułk dołączył do Grupy KOP generała Wilhelma Orlik-Rückemanna i wziął udział w bitwach stoczonych pod Szackiem i Wytycznem. Do dnia dzisiejszego w rejonie prowadzonych walk trwają prace poszukiwawcze mogił poległych żołnierzy. Biorą w nich udział również funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.
zdj. Śląsko-Małopolski OSG