Na początku grudnia wiceminister Jarosław Zieliński poinformował, że resort przeznaczy ponad milion złotych na nagrody dla funkcjonariuszy. Zaznaczył, że otrzymają je ci, którzy cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, wykazali się męstwem lub ponadprzeciętnym zaangażowaniem dla dobra obywateli i ojczyzny. Nowością było to, że nagrody mogły być przyznawane nie tylko z inicjatywy przełożonego, ale także na wniosek instytucji społecznych, samorządów czy obywateli. Wśród nagrodzonych jest również 44 funkcjonariuszy Straży Granicznej. W większości wnioski o nagrody zostały przesłane przez przełożonych funkcjonariuszy.
Bohaterowie naszych czasów
Wśród zgłoszeń najwięcej dotyczy tych funkcjonariuszy, którzy bezpośrednio służą obywatelom, ratując ich zdrowie i życie. Wykazują się zaangażowaniem i zdecydowaniem w działaniach (…).
Zdecydowaniem w działaniach i czujnością po służbie wykazał się sierż. szt. SG Piotr Szpakowski z Placówki SG w Dołhobyczowie (Nadbużański OSG). Funkcjonariusz podczas podróży zauważył płonący dom. Natychmiast zatrzymał się i ruszył z pomocą. Nie poddał się nawet wtedy, gdy okoliczni mieszkańcy przekonywali go, że płonie niezamieszkiwany przez nikogo pustostan. Funkcjonariusz musiał mieć pewność, że niczyje życie nie jest zagrożone. Jak się okazało, w środku znajdował się mężczyzna, który tam mieszkał. Dzięki uporowi sierż. SG Piotra Szpakowskiego mężczyzna bezpiecznie opuścił płonący budynek.
(…) Chor. sztab. SG Robert Topolewicz z Placówki SG w Bobrownikach, jadąc samochodem, zauważył osobę leżącą na ziemi przy przystanku autobusowym. Mężczyzna był nieprzytomny i nie dawał oznak życia.
Funkcjonariusz wezwał służby ratunkowe i rozpoczął resuscytację. Dzięki pomocy pogranicznika mężczyzna odzyskał przytomność.
(…) Federacja Rodzin Katyńskich swoje uznanie wyraziła wobec: ppłk. SG Jana Nikołajuka z Placówki SG w Czeremsze, mjr SG Artura Ochała z Morskiego Oddziału SG, st. chor. sztab. SG Agnieszki Markiewicz-Cybulskiej z Podlaskiego Oddziału SG oraz st. chor. sztab. SG Edwarda Milewskiego z Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Funkcjonariusze są autorami książki „Żołnierze KOP i SG zamordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej 1940”. Publikacja jest efektem wielomiesięcznej pracy i ma na celu upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej, żołnierzy i funkcjonariuszy polskich formacji granicznych. Pamięć historyczną pielęgnują również funkcjonariusze z Placówki SG w Białej Podlaskiej: st. chor. sztab. SG Ernest Sosidko, st. chor. SG Paweł Wronka, sierż. sztab. SG Bartosz Konczerewicz, sierż. sztab. SG Arkadiusz Ignaczak, sierż. sztab. SG Bartosz Piotr Kisiel. Funkcjonariusze SG w czasie wolnym od służby odbudowali mogiłę nieznanego żołnierza polskiego poległego w walce z sowieckim najeźdźcą w 1920 roku, usytuowanej pod wsią Husinka. Zdaniem Szefa Grupy Opiekunów Miejsc Pamięci Narodowej w Białej Podlaskiej, który wskazał funkcjonariuszy jako kandydatów do wyróżnienia nagrodą, swoją postawą dają oni dobry przykład młodzieży i miejscowemu społeczeństwu.
zdj. Podlaski OSG