W odprawie wzięli udział: Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz, Zastępcy Komendanta Głównego SG: gen. bryg. SG Marek Borkowski, gen. bryg. SG Jacek Bajger i gen. bryg. SG Andrzej Pilaszkiewicz, komendanci oddziałów i ośrodków szkolenia, kierownicy komórek organizacyjnych KGSG, przedstawiciele związków zawodowych oraz dziekani SG.
Podczas odprawy dyskutowano na temat dyscypliny finansów publicznych oraz funkcjonowania systemu kontroli zarządczej w Straży Granicznej. Przedstawiono kwestię technicznego wsparcia Straży Granicznej oraz stan realizacji prac nad „Koncepcją funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2016-2022” i prac nad projektem zmiany ustawy o Straży Granicznej. Analizowano i oceniono także metodykę i koncepcję wykorzystania broni długiej w SG podczas prowadzenia interwencji oraz zapoznano się z programem współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP.
Oceniony został m. in. system szkoleń specjalistycznych dla głównych pionów merytorycznych w SG. Debatowano na temat nowych treści programowych i efektywniejszych rozwiązań organizacyjnych i dydaktycznych. Rozmawiano ponadto na temat realizacji regulacji wynikających z rozporządzenia etatowo-płacowego. Przedstawiono również sprawozdanie z realizacji zadań pionu granicznego.
Kolejnym z dyskutowanych zagadnień były szeroko pojęte sprawy kadrowe. Omówiono m. in. temat limitów przyjęć do SG w II półroczu 2015 r., ilość oddelegowanych funkcjonariuszy SG i wzmocnienia kadrowego dla oddziałów SG, a także poruszano kwestie korzystania z nadgodzin i zwolnień lekarskich.
Uczestnikom odprawy przedstawiono także szerokie spektrum problematyki klasyfikowania dokumentów w świetle udostępniania informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
W drugim dniu odprawy kadra kierownicza SG wzięła udział w konferencji inaugurującej projekt „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służb publicznych w obszarze migracji i azylu ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nielegalnej migracji”. Konferencja miała na celu wymianę informacji oraz dobrych praktyk w zakresie pracy z cudzoziemcami, rozwoju współpracy podmiotów zaangażowanych w prowadzenie postępowań administracyjnych związanych z cudzoziemcami, a także wskazanie kierunków zmian w zakresie podnoszenia kwalifikacji urzędników i osób pracujących z cudzoziemcami.
zdj. Izabela Bajda (KGSG)