Wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie prowadzili szkolenie dla techników kryminalistyki, ale także funkcjonariuszy realizujących kontrolę operacyjną, czynności operacyjno-śledcze lub dochodzeniowe z SG, ABW i CBŚ Policji. Przeszkolono łącznie 60 funkcjonariuszy.
Poruszono zagadnienia m. in. z zakresu dowodzenia w procesie karnym, metodyki oględzin, metodyki przeszukania, pułapki kryminalistycznej, ujawnienia śladów biologicznych i ich analiza, wykorzystania psa tropiącego i wartości dowodowej tej czynności, podstaw badań na zawartość alkoholu i narkotyków, badań śladów i śladów narzędzi, zamków i kluczy, ekspertyzy pisma i dokumentów oraz ekspertyzy informatycznej, a także badania śladów użycia broni palnej w ujęciu teoretycznym i praktycznym.
W Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu w tym samym czasie odbyło się szkolenie TCCC (Tactical Combat Casualty Care) - udzielanie pomocy medycznej w działaniach bojowych z elementami nauki specjalistycznego słownictwa w języku angielskim.
Obydwa seminaria szkoleniowe realizowano w ramach Projektu nr 3/NMF PL-15/14 pt. „THE POWER OF SYNERGY. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej” w ramach programu: PL-15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych” w ramach Funduszy Norweskich (Norway Grants).
zdj. Karpacki Ośrodek Wsparcia SG