Biskup Polowy gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Ploski
podziękował
Ks. prał. płk. dr. Kazimierzowi Tuszyńskiemu
za 15 lat pełnienia posługi Dziekana Straży Granicznej
Minister Adam Rapacki: jestem świadomy i doceniam ogromne zaangażowanie oraz pomoc Księdza Prałata oraz wszystkich kapłanów zgromadzonych w Duszpasterstwie Straży Granicznej...
Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski podziękował Ks. prał. kan. Kazimierzowi Tuszyńskiemu za 15-letnią posługę Dziekana Straży Granicznej. Ksiądz Kazimierz Tuszyński przeszedł na emeryturę deklarując gotowość do dalszego spełniania zadań duszpasterskich w zależności od zdrowia. Nowym Dziekanem Straży Granicznej został ks. płk SG Zbigniew Kępa.
- „Przybyliśmy do świątyni wojskowej na doroczną uroczystość odpustową, aby uczcić patrona parafii społeczności mundurowej św. Kazimierza królewicza. Przybyliśmy także tutaj, aby obchodzić 15. rocznicę powstania Dekanatu Straży Granicznej. Moi drodzy, przybyliście po to, abym mógł się z Wami pożegnać, ponieważ mój czas służby w mundurze dobiegł kresu ze względu na wieki i zdrowie” – powiedział ks. płk Kazimierz Tuszyński.
- Powstanie Dekanatu Straży Granicznej z pewnością było nie tylko następstwem przemian, które na początku lat 90-tych miały miejsce w naszej Ojczyźnie. W tej całej złożonej sytuacji Bogu spodobało się, aby społeczność pograniczników miała swoich kapelanów. Tak Bogu się spodobało, aby 15 lat temu z małego i niepozornego ziarenka wyrosło duszpasterstwo dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej w tym wymiarze jakiego obecnie jesteśmy świadkami”. – Dodał podczas wprowadzenia do liturgii Ksiądz Dziekan Senior.
W kazaniu Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski przedstawił życie i dokonania św. Kazimierza królewicza.
Jakim człowiekiem był święty Kazimierz? – postawił pytanie Kaznodzieja. „Współcześni mu podkreślają jego walory intelektualne i moralne, troskę o czystość duszy i ciała, wrażliwość na los innych, wysokie poczucie sprawiedliwości, liczne akty miłosierdzia wobec ubogich, zamiłowanie do ascezy i modlitwy. Pisano, że sypiał na twardej ziemi, nosił włosiennicę i skromna odzież, często pościł i długie godziny spędzał na modlitwie w świątyni, a nawet u jej progu, gdy nocą drzwi do niej były zamknięte” – powiedział Biskup Polowy.
Czym ten święty przemawia do współczesnego człowieka, co ma nam żyjącym na początku XXI wieku – do zaoferowania? - pytał dalej Kaznodzieja. „Przede wszystkim uczy nas, tak bardzo zapatrzonych w dobra doczesne, że tylko Bóg jest prawdziwym Dobrem, bo wszystko inne przemija, że nie można znaleźć prawdziwego szczęścia poza Bogiem. Święty Kazimierz uczy też miłości bliźniego, otwarcia na drugiego człowieka, wskazuje na potrzebę modlitwy. Wiele od Świętego mogą nauczyć się ci, którzy sprawują władzę. Mówi im o sprawiedliwości i umiłowaniu prawdy o odpowiedzialności i poszanowaniu praw drugiego człowieka i praw Narodu” – dał odpowiedź Ksiądz Biskup.
W uroczystościach wzięli udział m.in. posłowie: Jerzy Stefaniuk, Jerzy Rębka, Stanisław Żmijan, Tomasz Dudziński, Adam Abramowicz i Józef Bergier oraz płk Dariusz Góralski – Dyrektor z Gabinetu Premiera.
Licznie stawiła się Straż Graniczna z Komendantem Głównym ppłk. Leszkiem Elasem, z dyrektorami Komendy Głównej Straży Granicznej z Panią Dyrektor Aldoną Grzegorczyk oraz komendantami oddziałów i centrów szkolenia.
We wspólnej koncelebrze uczestniczyli kapelani Straży Granicznej, ks. płk Sławomir Niewęgłowski – proboszcz Parafii Wojskowej w Lublinie, ks. prał. płk w st. spocz. Stanisław Obszyński oraz księża proboszczowie z parafii w Białej Podlaskiej.
We wspólnej modlitwie łączyli się kapelani wyznań chrześcijańskich, m.in.: ks. płk Aleksy Wojciuk oraz ks. kpt. Kornel Undas oraz Prawosławny Dziekan Sił Powietrznych ks. płk Aleksy Andrejuk.
Z okolicznościowymi gratulacjami przybyli Andrzej Czapski – Prezydent Miasta Biała Podlaska, Tadeusz Łazowski – starosta Powiatu Bielskiego, Wiesław Panasiuk – wójt Gminy Biała Podlaska.
Kaplica wypełniła się różnymi kolorami i odcieniami mundurów: Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Zakładu Karnego oraz Straży Miejskiej.
Na zakończenie Mszy św. ks. ppłk Mieczysław Jackowiak przedstawił życiorys ks. prał. płk. Kazimierza Tuszyńskiego podkreślając jego osiągnięcia jako pierwszego w dziejach obecnej Straży Granicznej Dziekana.
Ks. płk Zbigniew Kępa – Notariusz Kurii Polowej odczytał pismo Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej informującej o przyznaniu ks. Kazimierzowi Tuszyńskiego godności kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI (prałata).
Został odczytały okolicznościowy list od Podsekretarza Stanu w MSWiA Adama Rapackiego. Podsekretarz Stanu napisał m.in.:
„Okres 15 lat działalności Duszpasterstwa Straży Granicznej otworzył środowisko funkcjonariuszy na posługę kapłańską, która stanowi wsparcie duchowe w tej niezwykle ważnej, ale i trudnej służbie. W ciągu tego okresu Polska była świadkiem nie tylko transformacji ustrojowej, ale także akcesji do Unii Europejskiej oraz przystąpienia do strefy Schengen, co zmusiło Straż Graniczną do znaczących reform swoich struktur. Nowa rzeczywistość oraz nowe zadania, które przyszło wykonywać funkcjonariuszom spowodowały potrzebę oparcia w tym przełomowym okresie swojego życia na chrześcijańskich wartościach. Jestem świadomy i doceniam ogromne zaangażowanie oraz pomoc Księdza Prałata oraz wszystkich kapłanów zgromadzonych w Duszpasterstwie Straży Granicznej dla funkcjonariuszy w wypełnianiu codziennych obowiązków oraz podejmowaniu nowych wyzwań, w szczególności wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej. Żałuję, że nie mogę uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, niestety wcześniejsze zobowiązania służbowe nie pozwolą mi na osobiste złożenie Księdzu Prałatowi oraz wszystkim duszpasterzom Straży Granicznej życzeń Bożej opieki i wszelkiej pomyślności w pełnieniu posługi kapłańskiej”.
Komendant Straży Granicznej ppłk Leszek Elas powiedział m.in.:
„Trudno przecenić pracę Księdza Dziekana i trudno znaleźć odpowiednie słowa, aby wyrazić naszą wdzięczność za poświęcenie i zaangażowanie w sprawy Straży Granicznej. W ciągu 16 lat służby wielokrotnie udowodnił Ksiądz Dziekan, że to, co wielu wydaje się niemożliwe, z pomocą Boga może się udać. Za tę wiarę i nadzieję z serca dziękuję. Jestem dumny, że w imieniu wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej mogę dziś złożyć na ręce tak Znamienitej Osoby podziękowania. Pragnę zapewnić, że w szeregach naszej formacji Ksiądz Dziekan zawsze będzie miał przyjaciół i życzę wielu łask Bożych w dalszej posłudze duszpasterskiej”.
Ksiądz Biskup przedstawił wiernym trudności, z którymi Ksiądz Dziekan Tuszyński musiał się zmierzyć na początku swojej posługi dziekańskiej. Żartobliwie i z humorem przedstawił wydarzenia z życia Dziekana Seniora, które odzwierciedlały koloryt tej bogatej Osobowości.
Po Mszy św. ustawiła się długa kolejka z okolicznościowymi pozdrowieniami
i podziękowaniami.
Ks. prał. płk dr Zbigniew Kępa