Zakres szkolenia obejmował zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w sytuacji konieczności użycia broni palnej (z elementami komunikacji w języku angielskim). Wzięło w nim udział czterdziestu funkcjonariuszy: dwudziestu czterech ze Straży Granicznej oraz po ośmiu z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Śledczego Policji.
Szkolenie zawierało wiele elementów istotnych dla skutecznego działania służb, takich jak: taktyka i techniki siłowego pokonywania przeszkód z zastosowaniem środków technicznych i ogniowych oraz trening różnorodnych sposobów pokonywania przeszkód, w tym techniki odstrzeliwania zamków i robienia wyłomu w drzwiach, wkraczanie do pomieszczeń, przeszukania obiektu, poruszanie się zespołu realizacyjnego po korytarzach oraz klatkach schodowych. Ćwiczenia obejmowały również prowadzenie ognia z broni krótkiej i broni automatycznej, wraz z zastosowaniem środków pozoracji w taktyce specjalnej (FX, granaty hukowo-błyskowe), a także symulacje z wykorzystaniem tarczy balistycznej, tasera i sprzętu wyłomowego.
Podczas szkolenia korzystano również z nowoczesnej cyfrowej wideostrzelnicy, zbudowanej w oparciu o interaktywny wideo-trenażer strzelecki, na którym dziewięć ekranów tworzy na planie koła 270 stopniową powierzchnię. Uczestnicy szkolenia strzelali pojedynczo, parami i sekcją. Prowadzono strzelania statyczne, dynamiczne i sytuacyjne z użyciem ostrej amunicji.
Szkolenie pozwoliło na wymianę doświadczeń między służbami i na wypracowanie wspólnych rozwiązań taktycznych w określonych sytuacjach.
Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu nr 3/NMF PL15/14 pt. „THE POWER OF SYNERGY. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej”, realizowanego w ramach programu PL-15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych”.
zdj. Bartosz Bera