Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Na granicy polsko-białoruskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Na granicy polsko-białoruskiej

Ewelina Szczepańska
26.05.2023

W trakcie minionej doby (25 maja) funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG ujawnili 90 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również 4 kurierów.

Nielegalni migranci zostali ujawnieni na odcinkach ochranianych przez Placówki SG: w Narewce, Mielniku, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze. Pod zaporę podeszły 22 osoby, ale na widok polskich patroli wycofały się w głąb Białorusi. W okolicach Płaskiej obywatel Gambii przedostał się przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Cudzoziemcy pochodzili między innymi z Afganistanu, Somalii, Syrii, Bangladeszu i Sri Lanki. W rejonie Mielnika i Czeremchy zatrzymano 4 kurierów usiłujących przewieźć w głąb Europy Zachodniej osoby, które uprzednio nielegalnie przekroczyły polsko-białoruską granicę. Obywatel Polski przewoził obywatela Afganistanu, dwóch obywateli Ukrainy przewoziło 5 obywateli Syrii, a obywatel Mołdawii autem marki Chrysler przewoził 17 obywateli Syrii.

Od początku 2023 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 311 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczaniu granicy.

Wobec wszystkich kurierów, oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy, dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Zatrzymanym cudzoziemcom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

do góry