Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymano organizatorów nielegalnego przekraczania granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano organizatorów nielegalnego przekraczania granicy

Ewelina Szczepańska
15.03.2023

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG w ciągu ostatnich dwóch tygodni zatrzymali 10 osób, które organizowały nielegalne przekraczania polsko-białoruskiej granicy.

W oparciu o materiały dowodowe, zgromadzone w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych, na terenie województw łódzkiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, zatrzymano 3 obywateli Polski (w wieku od 22 do 32 lat). Podczas przeszukania jednego z adresów na terenie województwa lubelskiego ujawniono ponad 100 gram narkotyków (w tym między innymi amfetaminy i grzybów halucynogennych). Kolejnego obywatela Polski, zaangażowanego w nielegalny proceder, zatrzymano na terenie Niemiec. W ramach prowadzonego postępowania został przekazany stronie polskiej przez służby niemieckie. Pozostałe 6 osób to obywatele Ukrainy (w wieku od 20 do 45 lat). Na terenie województwa mazowieckiego zostały zatrzymane 4 osoby, a 2 - w województwie podlaskim. Zatrzymanym (9 mężczyznom i kobiecie) postawiono zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy państwa, za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Osoby te zajmowały się między innymi wyszukiwaniem kurierów, którzy mieli odbierać cudzoziemców spod granicy polsko-białoruskiej i przewozić dalej w głąb Europy Zachodniej. Organizatorzy uzyskiwali w ten sposób znaczne zyski z procederu ponieważ (wg. ustaleń funkcjonariuszy) stawki za przewóz migrantów wahają się od 200 do 1000 euro za osobę.  

W stosunku do 6 mężczyzn (5 obywateli Ukrainy i obywatela Polski) zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dozór policyjny otrzymało z kolei 3 Polaków i obywatelka Ukrainy.

Śledztwa mają charakter rozwojowy. Planowane są zatrzymania kolejnych osób zaangażowanych w nielegalny proceder.

Od początku 2023 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali już 122 osoby zaangażowane w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. Na odcinku białoruskim – 115, na odcinku litewskim – 7.   W 2022 r.  zatrzymano 507 osób (362  na odcinku białoruskim, 145  na odcinku litewskim). 

filmy: Podlaski Oddział SG

Realizacja sprawy - marzec 2023 r.

 

 

O sprawie opowiada oficer operacyjny z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

 

 

 

 

do góry