Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Przemytnik ludzi trafił do aresztu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przemytnik ludzi trafił do aresztu

Ewelina Szczepańska
14.03.2023

W ciągu ostatniego tygodnia funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału SG zatrzymali 3 osoby, które trudniły się pomocą migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy. Zabezpieczono również samochody, którymi kurierzy się posługiwali.

Wobec wszystkich zatrzymanych osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto samochody służące do nielegalnego procederu zostały zatrzymane i zabezpieczone.

Ostatnie zdarzenie miało miejsce w Sopotni Wielkiej (pow. żywiecki). Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej otrzymali informację od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu o 19 cudzoziemcach, których znaleziono w przestrzeni ładunkowej samochodu typu bus. Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili wobec cudzoziemców kontrolę legalności pobytu. Okazało się, że obcokrajowcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP. Pojazdem kierował ich rodak. Mężczyzna próbował zarobkowo przewieźć nielegalnych migrantów do krajów Europy Zachodniej. Wszyscy zostali zatrzymani i przy wsparciu policjantów z KPP w Żywcu przewiezieni do Placówki SG w Bielsku-Białej. Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Wcześniej na terenie Grecji 8 cudzoziemców złożyło wnioski o ochronę międzynarodową. W związku z tym, na podstawie decyzji sądu, zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu przekazania ich do Grecji. W stosunku do pozostałych osób Komendant PSG w Bielsku-Białej wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Dane obcokrajowców zostaną wówczas wprowadzone już do nowej generacji Systemu Informacyjnego Schengen-Recast.

19-letni kierowca usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Został przesłuchany, przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

do góry