Ruch na granicach Polski, będących granicami zewnętrznymi UE, wzrósł o ponad 97 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. W tym roku funkcjonariusze SG odprawili łącznie ponad 34 mln podróżnych (na obu kierunkach), w analogicznym okresie rok temu – 17 mln.
Wśród podróżnych najwięcej było ob. Ukrainy - ponad 46 % wśród wszystkich podróżnych, najmniej ob. Rosji o 0,9 %., ob. Polski to 32,5% wśród wszystkich podróżnych.
Od początku roku na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono ponad 18 mln podróżnych (52,8 % całego ruchu na granicy), a na wyjazdowym – ponad 16 mln (47,2 %). Nieco mniej niż w roku ubiegłym (w zestawieniu z ruchem cudzoziemców) granice przekraczali obywatele Polski, w tym roku stanowili 32,5 % wszystkich odprawionych podróżnych, w 2021 r. – 34,4% to ob. Polski.
Najwięcej osób w tym roku odprawiono w sierpniu – 4,2 mln podróżnych (na obu kierunkach) to o wiele więcej niż w marcu – 3,5 mln podróżnych, kiedy mieliśmy falę uchodźców ewakuujących się do Polski z Ukrainy. W listopadzie 2022 r. – funkcjonariusze SG odprawili 2,8 mln podróżnych, rok wcześniej, w listopadzie 2021, odprawiono na granicach zewnętrznych 1,8 mln podróżnych (na obu kierunkach).
Wzrost ruchu na granicy wynika ze złagodzenia obostrzeń covidowych, w wyniku których przywrócono również wiele połączeń lotniczych, podróżni znacznie chętniej niż w ubiegłym roku wyjeżdżają poza granice kraju, ale nie jest jeszcze to ta skala ruchu jaka miała miejsce przed covidem np. w 2019 r.
Wśród osób, które w tym roku przekraczały granice na wszystkich rodzajach przejść (drogowe, morskie i lotnicze) najwięcej było obywateli Ukrainy – łącznie na obu kierunkach 15,8 mln, na drugim miejscu byli obywatele Polski 11,1 mln, ale wśród niż aż 10,5 mln Polaków skorzystało z połączeń lotniczych. W przejściach lotniczych obywatele Polski to prawie 70 % całego ruchu.
Na granicy z obwodem kaliningradzkim – wśród podróżnych – ob., Rosji stanowili dokładnie tyle samo ile ob. państw UE – po 122 tys. osób czyli po 38 % całego ruchu na tym odcinku . 10,8% to ob. Polski. (na obu kierunkach).
Na granicach zewnętrznych wzrósł również ruch środków transportu (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, motocykle itd.) z 4,6 mln środków transportu w 2021 r. do ponad 5 mln w tym roku , w tym tylko w przejściach drogowych z 4,5 mln w roku ubiegłym do 4,9 mln w tym roku.
Najbardziej wzrósł ruch statków powietrznych w przejściach lotniczych. W 2021 r. odprawiono 64 tys. statków powietrznych (samoloty i śmigłowce) w tym roku – 100 tys. ( wzrost o 55,6 %).
Najwięcej osób odprawiono w przejściu lotniczym Warszawa-Okęcie – prawie 5 mln podróżnych (średnio na dobę 15 tys. podróżnych), na drugim miejscu funkcjonariusze SG z przejścia granicznego w Medyce – 3,8 mln (11,5 tys. na dobę), na trzecim w Korczowej – 2,6 mln (7,8 tys. na dobę). Najbardziej w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł ruch w przejściu granicznym Zosin-Ustiług (granica z Ukrainą), aż o 670% (z 170 tys. podróżnych w 2021 r. do 1,2 mln podróżnych w br).