Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymano 5 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano 5 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy

Konrad SZWED
07.11.2022

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG w ciągu minionych trzech dni (od 4 do 6 listopada) zatrzymali 5 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Trzech obywateli Ukrainy i obywatelkę Polski na odcinku polsko-białoruskiej granicy i obywatela Gruzji na granicy polsko-litewskiej.

Wczoraj (6 listopada), na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Michałowie w rejonie miejscowości Nowa Wola, wspólny patrol Straży Granicznej i Policji zatrzymał do kontroli toyotę na polskich numerach rejestracyjnych. 21-letnia Polka przewoziła 2 obywateli Jemenu, którzy przekroczyli polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Z kolei w sobotę (5 listopada) współdziałający funkcjonariusze Policji zatrzymali w Hajnówce obywatela Ukrainy, który przewoził 4 nielegalnych migrantów, obywateli Syrii. 

Kolejnych 2 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy zatrzymano w piątek (4 listopada) na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Narewce. Wspólny patrol Straży Granicznej i Policji w miejscowości Guszczewina zatrzymał do kontroli skodę, którą kierował obywatel Ukrainy. Oprócz kierowcy autem podróżowało 3 obywateli Syrii. Okazało się, że przekroczyli polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Kolejny zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w miejscowości Gruszki obywatel Ukrainy przyjechał po odbiór 3 obywateli Syrii. Również tego dnia na odcinku polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Straży Granicznej, w miejscowości Puńsk, zatrzymali obywatela Gruzji, który w maździe przewoził 5 obywateli Iranu. Cudzoziemcy przekroczyli polsko-litewską granicę wbrew przepisom.

Wobec kurierów, oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

W tym roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 411 pomocników i organizatorów  w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej (280) i polsko-litewskiej (131).

do góry