Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Narkotykowi przemytnicy już za kratami. Jak śliwowica stała się amfetaminą? - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Narkotykowi przemytnicy już za kratami. Jak śliwowica stała się amfetaminą?

Paweł ŚNIEĆ
19.10.2022

Karami bezwzględnego pozbawienia wolności dla szefa grupy przestępczej oraz jego pomocników zakończył się proces przemytników płynnej amfetaminy w butelkach po śliwowicy.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, zapadły pierwsze wyroki skazujące.

Grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy, produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, skąd trafiały do Polski. Następnie zabronione substancje transportowane były drogą morską ze Szczecina do Ystad. Na miejscu chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancję w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels.

Pieniądze na finansowanie narkotykowej działalności pochodziły z przestępstw kredytowych. Grupa utworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynną amfetaminę pod przykrywką przewozu regionalnego alkoholu lub piwa. Przestępcy starali się działać w sposób hermetyczny – osoby, na które brane były kredyty „tzw. słupy”, przeważnie stawały się później kurierami. Niektórzy uczestnicy nielegalnego procederu działali równolegle w kilku grupach przestępczych, o charakterze narkotykowym.

Sprawę udało doprowadzić się do sądowego zakończenia dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem, szwedzką Służbą Celną oraz Prokuraturą.

Więcej o zatrzymaniu części członków grupy: https://bit.ly/3CBuNLQ

W postępowaniach toczonych przez krakowskimi sądami zapadły już pierwsze wyroki skazujące. Wobec 7 członków grupy przestępczej orzeczone zostały kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 11 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy. Ponadto narkotykowi przestępcy ukarani zostali wysokimi karami grzywny.

Wśród skazanych osób znajdują się m.in. mieszkańcy województwa małopolskiego z Gorlic i Nowego Sącza. Wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają.

zdj. Karpacki OSG

 

 

 • funkcjonariusz SG, w tle butelki
  funkcjonariusz SG, w tle butelki
 • zatrzymany towar
  zatrzymany towar
 • butelki z substancją płynną
  butelki z substancją płynną
 • kastet
  kastet
 • biały proszek w woreczku
  biały proszek w woreczku
 • funkcjonariusze SG prowadzący osobę zatrzymaną na lotnisku
  funkcjonariusze SG prowadzący osobę zatrzymaną na lotnisku
 • kastet
  kastet
 • broń biała
  broń biała
 • kolaż zdjęć
  kolaż zdjęć
 • uzbrojeni funkcjonariusze wchodzący do mieszkania
  uzbrojeni funkcjonariusze wchodzący do mieszkania
do góry