Cudzoziemcy zostali zatrzymani na terenie Niemiec za nielegalny pobyt. W związku z wcześniejszymi staraniami o ochronę międzynarodową w Polsce, zgodnie z przepisami zostali przekazani przez służby niemieckie do naszego kraju. Jak ustalili funkcjonariusze SG z Tuplic, cudzoziemcy do Polski dostali się nielegalnie z Białorusi. Złożyli wnioski o udzielenie międzynarodowej ochrony na terytorium Polski, jednak Szef Urzędu ds. Cudzoziemców odmówił im nadania statusu uchodźcy i ochrony uzupełniającej. Następnie Irakijczycy udali się do Niemiec gdzie złożyli wnioski o azyl. Bezpośrednio po przekazaniu cudzoziemców z Niemiec, gdzie służby niemieckie uznały, że ich pobyt jest nielegalny, złożyli oświadczenie, o zamiarze dalszego ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.
Komendant Placówki Straży Granicznej w Tuplicach wydał wobec cudzoziemców Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, które uprawniają do legalnego pobytu w Polsce, jednak nie uprawniają do swobodnego podróżowania po krajach EU. Po zakończonych czynności cudzoziemców skierowano do ośrodka otwartego w Białej Podlaskiej.
Druga grupa cudzoziemców (6 obywateli Tadżykistanu) przekazana została funkcjonariuszom Straży Granicznej ze Zgorzelca. Powodem przekazania był ich nielegalny pobyt na terytorium Niemiec. W wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu wobec obywateli Tadżykistanu ustalono, że nie posiadają oni dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce. Cudzoziemcy przekroczyli granicę z Polski do Niemiec wbrew przepisom, by tam złożyć wniosek o azyl. Niemieckie służby uznały pobyt cudzoziemców za nielegalny i skierowały ich na podstawie przepisów o readmisji do Polski.
Komendant PSG w Zgorzelcu wydał decyzje o zobowiązaniu cudzoziemców do wyjazdu z Polski. W decyzjach orzeczono także o 6-miesięcznym zakazie wjazdu do Polski oraz pozostałych krajów Schengen.