Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Fałszywi Brazylijczycy nie zobaczą Krakowa - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Fałszywi Brazylijczycy nie zobaczą Krakowa

Paweł ŚNIEĆ
13.09.2022

Próbowali podszyć się pod obywateli Brazylii, a w rzeczywistości byli Pakistańczykami. Lotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a następnie do kraju pochodzenia odlecieli z Krakowa dwaj obywatele Pakistanu, którym odmówiono wjazdu do Polski.

Mężczyźni podczas odprawy granicznej po przylocie z Abu Zabi okazali do kontroli funkcjonariuszom Straży Granicznej podrobione w całości na wzór oryginalnych brazylijskie dokumenty paszportowe. Podróżni posłużyli się fałszywymi dokumentami i nie posiadali innych, ważnych dokumentów podróży, wiz, ani innych zezwoleń, na podstawie których mogliby przekroczyć granicę na wjazd do Polski. Ponadto, w ich bagażach podręcznych ujawniono oryginalne pakistańskie dokumenty tożsamości o nazwie: „National Identity Card” (odpowiedniki dowodów osobistych).

Podczas prowadzonych czynności służbowych Pakistańczycy wyjaśnili, że opuścili swój kraj i rodziny z powodu obawy o swoje życie i zdrowie – grożono im przejęciem ich ziemi i śmiercią.  Z pomocą pośredników uzyskali fałszywe dokumenty i bilety lotnicze, na podstawie których, podróżując przez Dubaj, dostali się do Polski.

Jeden z mężczyzn przyznał, że po przybyciu do Polski chciał podjąć pracę, by wesprzeć finansowo swoją rodzinę, która została w Pakistanie. Drugi utrzymywał, że całą podróż zorganizował mu ojciec – załatwił dokumenty, pieniądze i na bieżąco dawał wskazówki. On sam nie był świadomy dokąd podróżuje, co będzie robić po wylądowaniu oraz ile kosztowała jego wyprawa. Obaj cudzoziemcy przyznali, że wiedzieli, iż posiadane przez nich dokumenty paszportowe są fałszywe, lecz byli zdesperowani, by przekroczyć granicę i nie wracać do własnego kraju.

Obywatelom Pakistanu przedstawiono zarzuty karne nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu oraz użycia jako autentycznych podrobionych dokumentów. Zostali oni przesłuchani, przyznali się do stawianych zarzutów, a następnie dobrowolnie poddali odpowiedzialnej karnej i zasądzonym karom grzywny (odpowiednio 6000 i 7000 złotych).

Ponadto, w związku z tym, że żaden z nich nie spełniał warunków wjazdu do RP, mężczyznom wydano decyzje administracyjne o odmowie wjazdu do RP.

zdj. Karpacki OSG

  • sfałszowany dokument
    sfałszowany dokument
  • sfałszowany dokument
    sfałszowany dokument
  • sfałszowany dokument
    sfałszowany dokument
do góry