Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Pozostawiony karton-powodem podjęcia działań minersko-pirotechnicznych - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pozostawiony karton-powodem podjęcia działań minersko-pirotechnicznych

Paweł Śnieć
13.09.2022

Pozostawienie paczki przed portem lotniczym w Poznaniu-Ławicy było przyczyną ewakuacji osób znajdujących się w pobliżu oraz podjęcia działań minersko-pirotechnicznych.

W poniedziałek 12 września w godzinach popołudniowych funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy otrzymali informację, że przed terminalem CARGO portu lotniczego znajduje się pozostawiony karton. Funkcjonariusze SG na miejscu przeprowadzili analizę ryzyka i wyznaczyli strefę bezpieczeństwa.

Dowódca podjął decyzję o przeprowadzeniu bojowych działań minersko-pirotechnicznych. Powiadomiono zarządzającego lotniskiem o konieczności ewakuacji terminala CARGO wraz z przylegającym budynkiem. Z uwagi na powyższe, ewakuowano osoby przebywające w zagrożonym rejonie. Następnie przy pomocy robota pirotechnicznego IBIS miner-pirotechnik ubrany w specjalny kombinezon EOD 09 dokonał prześwietlenia przesyłki i wykluczył obecność materiałów i urządzeń wybuchowych.

Po zakończeniu czynności okazało się, że w paczce znajdowały się gry i zabawki dziecięce, a karton który wprowadził dużo zamieszania zostawił niefrasobliwy kurier.

zdj. Nadodrzański OSG

  • funkcjonariusz obsługujący sprzęt pirotechniczny
    funkcjonariusz obsługujący sprzęt pirotechniczny
do góry