To szczególnie istotne wydarzenie nie tylko z uwagi na jego zakres tematyczny, ale również ze względu na obecność głównych ekspertów i koordynatorów kluczowych instytucji w państwie, odpowiedzialnych za zwalczanie handlu ludźmi oraz przestępstw z nim związanych.
Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie gości zarówno przedstawicieli Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, Centrum ds. zwalczania nielegalnej migracji EUROPOL, jak również sędziów, prokuratorów i funkcjonariuszy pionów operacyjno-śledczych Straży Granicznej i Policji, bezpośrednio realizujących czynności w zakresie handlu ludźmi.
Na seminarium obecni są ponadto przedstawiciele organizacji pozarządowych (Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada), które współtworzą Krajowe Centrum Interwencji Kryzysowej, zajmując się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi i niewolnictwa.
Przedsięwzięcie wpisuje się w ramy Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022-2024, a ukierunkowane jest na podnoszenie skuteczności zwalczania procederu handlu ludźmi w Polsce. Jego istotą jest bezpośrednia wymiana poglądów i doświadczeń w zakresie realizowanych czynności przez każdy organ odpowiedzialny za zwalczanie handlu ludźmi, ale przede wszystkim, możliwość wypracowania najlepszych praktyk oraz usprawnienie współpracy pomiędzy Prokuraturą, Policją i Strażą Graniczną w kwestii ścigania przestępstwa handlu ludźmi oraz ochrony ich ofiar.
Seminarium zostało podzielone na trzy panele: konferencyjny – obejmujący wykłady, warsztatowy – poświęcony poszczególnym kazusom i operacyjny o charakterze niejawnym.
***
Seminarium „Służby bezpieczeństwa publicznego wobec przestępstwa handlu ludźmi oraz przemocy ze względu na płeć” realizowane jest w ramach Projektu NMF/PA20/003 „Wzmocnienie potencjału SG w realizacji ustawowych zadań służbowych w obszarze współpracy międzynarodowej, transgranicznego przemieszczania odpadów oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej”. Jest to projekt finansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021.
-
Służby bezpieczeństwa publicznego wobec przestępstwa handlu ludźmi oraz przemocy ze względu na płeć - seminarium -
Służby bezpieczeństwa publicznego wobec przestępstwa handlu ludźmi oraz przemocy ze względu na płeć - seminarium -
Służby bezpieczeństwa publicznego wobec przestępstwa handlu ludźmi oraz przemocy ze względu na płeć - seminarium -
Płk SG A. Olejnik Zastępca Dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG uczestniczy w seminarium -
Płk SG A. Olejnik Zastępca Dyrektora Zarządu Operacyjno-Śledczego KGSG w trakcie wypowiedzi dla mediów -
Norway_grants