Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymano kolejnego organizatora przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano kolejnego organizatora przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom

Ewelina Szczepańska
27.05.2022

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, na terenie województwa mazowieckiego, zatrzymali obywatela Gruzji, który zaangażowany był w organizację nielegalnego przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom.

Mężczyznę zatrzymano w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Augustowie. W marcu bieżącego roku (w rejonie Augustowa) zatrzymano innego obywatela Gruzji, przewożącego 3 obywateli Iraku. W trakcie prowadzonego postępowania ustalono dane personalne drugiej osoby, zaangażowanej w przemyt ludzi. Obu cudzoziemcom przedstawiono zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dodatkowo wobec zatrzymanego 23 maja br. obywatela Gruzji wszczęto postępowanie o zobowiązanie go do powrotu. Cudzoziemiec, w kwietniu tego roku, nielegalnie przekroczył polsko-niemiecką granicę państwa. Otrzymał wówczas decyzję zobowiązującą go do opuszczenia  Polski w terminie 21 dni. Decyzji nie wykonał. Komendant Placówki SG w Augustowie zobowiązał cudzoziemca do powrotu bez określenia terminu. Dodatkowo cudzoziemca obowiązuje zakaz wjazdu do krajów Schengen na okres 5 lat. Z uwagi na brak dokumentu tożsamości, ale także w celu zabezpieczenia wykonania decyzji, obywatel Gruzji decyzją Sądu Rejonowego w Augustowie trafił do Ośrodka dla Cudzoziemców. Będzie tam przebywał do czasu wyjazdu z Polski.

Od początku 2022 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 106 osób za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

do góry