Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Cudzoziemiec pomagał w popełnieniu przestępstwa, trafił do strzeżonego ośrodka - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzoziemiec pomagał w popełnieniu przestępstwa, trafił do strzeżonego ośrodka

Paweł ŚNIEĆ
14.09.2022

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali kuriera przewożącego cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie. W jego pojeździe zabezpieczono paszporty z rosyjskimi wizami należące do innych osób.

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali do kontroli, na jednej z dróg powiatu zgorzeleckiego, auto osobowe. Pojazdem kierował 27-letni obywatel Uzbekistanu, który jak się okazało udzielił pomocy w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej 5 cudzoziemcom. Cudzoziemcy ci, jak również 5 kolejnych zatrzymani zostali przez niemiecką policję zaraz po nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. Dodatkowo, wewnątrz auta kierowanego przez obywatela Uzbekistanu, funkcjonariusze ujawnili paszporty z rosyjskimi wizami należące do innych cudzoziemców.

Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzuty, iż działając z chęci osiągnięcia korzyści majątkowej, współdziałając z innymi osobami oraz w zamiarze, aby inne osoby popełniły czyn zabroniony, udzielił pomocy w przekroczeniu wbrew przepisom granicy RP grupie co najmniej 5 cudzoziemców. Obywatel Uzbekistanu przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolne poddał się karze grzywny wynoszącej 6 tysięcy złotych. Dodatkowo wobec cudzoziemca funkcjonariusze wszczęli postępowanie w sprawie zobowiązania go do wyjazdu z Polski. Do czasu wydalenia, na podstawie postanowienia sądu przebywać będzie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

zdj. Nadodrzański OSG

  • auta służbowe na wspólnym patrolu
    auta służbowe na wspólnym patrolu
do góry