Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalnie przekroczyli granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nielegalnie przekroczyli granicę

Maciej Pietraszczyk
15.10.2021

Strażnicy graniczni z Wojtkowej podczas wspólnych działań z kolegami z Huwnik i Krościenka, zatrzymali ośmiu imigrantów z Afryki, którzy wraz przewodnikiem nielegalnie przekroczyli zieloną granicę z Ukrainy do Polski. Za przerzut na Zachód Europy cudzoziemcy płacili po 3 tysiące dolarów.

W nocy z wtorku na środę (12-13 października) w Kwaszeninie (pow. bieszczadzki) operator kamery pojazdu obserwacyjnego zauważył grupę dziewięciu osób, która przemieszczała się od strony granicy z Ukrainą.  W wyniku podjętych działań w miejsce zdarzenia wysłano patrole SG z pobliskich placówek. Po przeszukaniu pobliskiego terenu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odnaleźli wszystkich dziewięciu cudzoziemców.

Okazało się, że byli to mężczyźni w wieku od 16 do 37 lat. Ośmiu z nich to obywatele Somalii, a jeden z nich to 20-letni obywatel Ukrainy. Grupa prowadzona przez niego pieszo przedostała się do Polski przez zieloną granicę.

Wszyscy cudzoziemcy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy we współdziałaniu z innymi osobami, obywatel Ukrainy przyznał się do zorganizowania przerzutu. Podczas przesłuchania Afrykańczycy twierdzili, że ich krajem docelowym były Niemcy, a za przerzut zapłacili po 3 tysiące dolarów od osoby.

Dzisiaj (15 października) obywatele Somalii i organizator przerzutu zostaną przekazani stronie ukraińskiej w ramach umowy o readmisji.

 

zdj. Bieszczadzki OSG

  • Pojazd obserwacyjny
    Pojazd obserwacyjny
do góry