Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

Ewelina Szczepańska
19.07.2021

W efekcie współpracy funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału SG, CBŚP, KAS, Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu oraz niemieckiego prokuratora i Służby Celnej (ZollFahndungsamt Dresden) rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 5 osób, zabezpieczono ponad 21 ton tytoniu i zlikwidowano krajalnię tytoniu. Działania były prowadzone na terenie Polski i Niemiec.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach wraz z Policjantami z CBŚP i KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się obrotem tytoniu sprowadzanego z Niemiec. Terenem działania grupy były woj. lubuskie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie. Z ustaleń śledztwa wynika, że na terenie Niemiec zorganizowano magazyn, w którym przechowywano liście tytoniu. W minionym tygodniu przeprowadzono skoordynowane polsko-niemieckie działania, w wyniku których w Polsce zatrzymano 5 osób, zlikwidowano krajalnię tytoniu i zabezpieczono ponad 2 tony krajanki tytoniowej. Na terenie Dolnej Saksonii zabezpieczono ponadto prawie 15 ton tytoniu. Akcja została poprzedzona przejęciem  w woj. lubuskim 4 ton tytoniu, który był transportowany z Niemiec.

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw karno-skarbowych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Trwają szczegółowe wyjaśnienia dotyczące okoliczności sprawy oraz roli poszczególnych osób w grupie.

 

  • Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą
    Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą
  • Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą
    Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą
do góry