Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Grupa przestępcza produkowała, przemycała i rozprowadzała nielegalne wyroby akcyzowe - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa przestępcza produkowała, przemycała i rozprowadzała nielegalne wyroby akcyzowe

Maciej Pietraszczyk
18.05.2021

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali osiem osób podejrzewanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją, przemytem i obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy.

 
Z ustaleń śledztwa, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu wraz z Placówką Straży Granicznej w Lublinie, wynika, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 5 stycznia 2018 r. do  28 września 2020 r. w Łodzi, Zgierzu, Stalowej Woli, Radomiu, Zamościu. Miała ona na celu produkcję, przemyt i obrót papierosami różnych marek bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej 14 023 361,42 zł. Gupa także przerobiła i rozprowadziła 171,5 kg tytoniu o wartości rynkowej 81 479,65 złotych.
 
Ustalono, że sprawcy narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie 13 398 111 złotych. 
W sprawie dokonano szeregu przeszukań, ujawniając wyroby tytoniowe o wartości około 100 000 złotych. Zabezpieczono środki finansowe w kwocie 95 000 złotych oraz mienie ruchome o łącznej wartości 73 000 złotych.
 
Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec zatrzymanych czterech osób na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych czterech osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w kwotach do 10 000 złotych.
 
zdj. Nadbużański OSG
  • Zatrzymanie jednego z członków grupy przestępczej
  • Papierosy ujawnione podczas przeszukania
  • Pieniądze ujawnione podczas przeszukania
do góry