Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalnie przedostali się do Polski, zostali zatrzymani - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie przedostali się do Polski, zostali zatrzymani

Ewa Gajewska
09.04.2020

Funkcjonariusze Morskiego OSG zatrzymali grupę sześciorga cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Niemiec do Polski oraz trzech organizatorów przerzutu. Wśród zatrzymanych było ośmioro obywateli Ukrainy oraz Gruzinka, wszyscy w wieku od 21 do 50 lat. Działania przeprowadzono wspólnie z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina i funkcjonariuszami Zarządu w Szczecinie CBŚP.

Do zdarzenia doszło 7 kwietnia. W rejonie miejscowości Buk funkcjonariusze wraz z żołnierzami zatrzymali trzech obywateli Ukrainy i Gruzinkę. Cudzoziemcy przeszli przez las z Niemiec do Polski. Tutaj czekał na nich ukraiński kierowca. Mężczyzna miał ich przewieźć w głąb Polski. Funkcjonariusze SG szybko ustalili, że to tylko część grupy cudzoziemców, która próbowała przedostać się z Niemiec do Polski. Kolejnych dwóch obywateli Ukrainy zatrzymano w taksówce wiozącej ich do Szczecina, a pozostałe dwie osoby - na granicy w Kołbaskowie. Jak się okazało, cudzoziemcy zamierzali dostać się na Ukrainę, a za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy mieli zapłacić organizatorom po 350 euro. Pięciorgu obywatelom Ukrainy i Gruzince prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód w Szczecinie przedstawił zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Wszyscy dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i karze grzywny. Trzy pozostałe osoby usłyszały zarzut pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy i również dobrowolnie poddały się karze 7 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz karze grzywny. Dodatkowo czterem cudzoziemcom wydano decyzje o zobowiązaniu do powrotu z trzyletnim zakazem ponownego wjazdu, a dwie osoby w ramach readmisji zawrócono do Niemiec.

W związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną przekraczanie granic możliwe jest obecnie wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. 

zdj. Morski OSG

do góry