Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Misja funkcjonariuszy SG do Macedonii - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Misja funkcjonariuszy SG do Macedonii

Ewelina Szczepańska
13.01.2020

13 stycznia grupa 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej rozpoczęła pierwszą w tym roku misję w Macedonii. Funkcjonariusze SG będą wspierać tamtejszą Policję Graniczną w przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu.

Grupą dowodzi mjr. SG Tomasz Baśkiewicz z Nadodrzańskiego Oddziału SG. W misji biorą udział funkcjonariusze z Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Nadbużańskiego, Podlaskiego, Bieszczadzkiego, Śląskiego, Karpackiego, Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej, Centrum Szkolenia Straży Granicznej oraz funkcjonariusze z Biura Spraw Wewnętrznych SG.
 
Do zadań wykonywanych przez polskich funkcjonariuszy SG poza granicami RP będzie należało m.in. zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy poza przejściami granicznymi, rejestracja wniosków o ochronę międzynarodową i weryfikacja autentyczności dokumentów.
Wyjazd poprzedzony został kursem doskonalącym „Przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych w ramach współpracy transgranicznej z państwami członkowskimi UE oraz innymi państwami w ramach umów bilateralnych”, który przeprowadzony został Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.
 
W trakcie szkolenia funkcjonariusze ćwiczyli taktykę i techniki realizacji czynności służbowych w obiektach zurbanizowanych, zatrzymywanie oraz doprowadzanie osób zatrzymanych, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, zasady udzielania  pierwszej pomocy, a także zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie i terenie. Uczestniczyli również w wykładach na temat tradycji i kultury macedońskiej.

zdj. OSSG w Lubaniu

 

do góry