Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Przemycili 800 kg narkotyków - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przemycili 800 kg narkotyków

Dorota Bołotowicz
12.08.2019

Akt oskarżenia przeciwko 3 członkom międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem środków odurzających to wynik śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od co najmniej grudnia 2016 do marca 2019 roku. W tym okresie członkowie grupy przemycili łącznie ponad 800 kg narkotyków o czarnorynkowej wartości około 41 mln zł. W celu uzyskania korzyści majątkowych zajmowała się przewozem i wywozem znacznych ilości środków odurzających z terytorium krajów Europy Zachodniej, głównie z Hiszpanii. Tranzyt prowadził przez Polskę do Republiki Białorusi, a następnie do Federacji Rosyjskiej.

Prokurator oskarżył trzech obywateli Federacji Rosyjskiej o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto jeden z nich jest oskarżony o usiłowanie wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej na Białoruś 120 kilogramów żywicy konopi. Dwaj pozostali Rosjanie zostali oskarżeni o dwukrotne wywiezienie narkotyków w postaci haszyszu o łącznej wadze ponad 170 kilogramów, trzykrotny wywozu narkotyków w ilości po 86 kilogramów oraz usiłowania przemytu haszyszu o wadze 86 kilogramów.

Oskarżonym grozi kara do lat 15 pozbawienia wolności. Śledztwo dotyczące pozostałych członków grupy trwa.

do góry