Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Legalizowali pobyt cudzoziemcom poprzez fałszywe umowy i fikcyjne małżeństwa - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Legalizowali pobyt cudzoziemcom poprzez fałszywe umowy i fikcyjne małżeństwa

Dorota Bołotowicz
12.08.2019

W wyniku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Legnicy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy zatrzymano jednego z głównych organizatorów legalizowania pobytu cudzoziemcom w Polsce. 53-letni obywatel Turcji pozostaje w dyspozycji Straży Granicznej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Obywatel Turcji przez rok ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Dzięki międzynarodowej współpracy został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na terenie Węgier. W tym tygodniu zostaną mu przedstawione zarzuty związane z legalizowaniem pobytu cudzoziemcom wbrew przepisom oraz zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego i postawiony przed polskim sądem.

Cudzoziemiec poszukiwany był przez polski wymiar sprawiedliwości na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Mężczyzna podejrzany jest o udział w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się legalizowaniem cudzoziemcom pobytu w Polsce. Grupa legalizowała cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek handlowych oraz na podstawie pozorowanych małżeństw z obywatelkami naszego kraju. Członkowie grupy wyszukiwali kobiety, które były w złej sytuacji finansowej i oferowali im szybki i łatwy zarobek lub poświadczali zatrudnienie w fikcyjnych spółkach. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy kilkanaście miesięcy działali na terenie województwa dolnośląskiego i zalegalizowali lub usiłowali zalegalizować pobyt co najmniej kilkunastu cudzoziemcom, m.in. obywatelom Albanii, Turcji, Palestyny i Egiptu.

W prowadzonym śledztwie postanowienie o przedstawieniu zarzutów wydano wobec 15 osób.

Dotychczas w ramach prowadzonego od 2017 roku śledztwa zatrzymano i postawiono zarzuty 5 osobom – dwóm obywatelom Turcji oraz trzem Polakom. Dziewięciu  cudzoziemców jest nadal poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania.

Za popełnione czyny cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

do góry