Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zabezpieczono narkotyki warte ponad 5 mln zł - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono narkotyki warte ponad 5 mln zł

Ewelina Szczepańska
13.08.2018

Funkcjonariusze Straży Granicznej, wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Krajowej Administracji Skarbowej, przejęli przeszło 185 kg narkotyków i zlikwidowali szlak przemytniczy wiodący z Holandii do Polski. Zatrzymano cztery osoby, w tym „kuriera”.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się na ogromną skalę przemytem narkotyków z Holandii, które następnie były rozprowadzane na terytorium RP. Do Polski trafiała między innymi kokaina, amfetamina, marihuana oraz tabletki ecstasy i MDMA. Funkcjonariusze Policji z CBŚP ustalili miejsce magazynowania przemyconych narkotyków, a także osoby mogące mieć związek z przestępczością narkotykową.

Precyzyjnie przygotowano plan działań tak, aby jednocześnie zatrzymać podejrzanych i zlikwidować magazyn. W trakcie akcji funkcjonariuszy z CBŚP wsparli funkcjonariusze z Placówki SG w Świecku oraz z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Sygnałem do rozpoczęcia działań było zatrzymanie podejrzanego o przemyt czyli tzw. „kuriera”. Wówczas na byłym przejściu granicznym w Świecku zatrzymano mężczyznę, u którego w samochodzie ukryte były narkotyki. W drewnianej skrzyni znaleziono i zabezpieczono ponad 65 kg różnego rodzaju nielegalnych substancji m.in.: marihuanę, kokainę, amfetaminę. Chwilę później funkcjonariusze weszli jednocześnie do kilku obiektów znajdujących się na terenie woj. wielkopolskiego. Zatrzymano trzy osoby oraz zlikwidowano magazyn narkotykowy. W hali na półkach i na podłodze  były poukładane różnego rodzaju środki odurzające i substancje psychoaktywne. Łącznie zabezpieczono 117 kg marihuany, 7 tys. tabletek ecstasy oraz 3 kg MDMA. Narkotyki były już zapakowane w mniejsze paczki i przygotowane do dalszej dystrybucji. 

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu. W prokuraturze przedstawiono zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu środków odurzających i substancji psychoaktywnych oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych o łącznej wartości 350 tys. zł, w tym 300 tys. zł w gotówce. Decyzją sądu podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

 

 

 

materiał filmowy Nadodrzański OSG

do góry