Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrudniali nielegalnie ponad pół tysiąca cudzoziemców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrudniali nielegalnie ponad pół tysiąca cudzoziemców

Maciej Pietraszczyk
03.08.2018

2 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdyni zakończyli kontrolę w jednej z agencji zatrudnienia, w której co drugi cudzoziemiec pracował nielegalnie. Łącznie agencja zatrudniała bezprawnie 571 obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy i Mołdawii.

Agencję w formie spółki komandytowej prowadziło dwóch obywateli Białorusi. Świadczyła ona usługi w zakresie pracy tymczasowej, a więc zatrudniała i kierowała cudzoziemców do wykonywania pracy tymczasowej w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim, głównie do prac przy rozbiórce mięsa i patroszeniu ryb.

Czynności kontrolne w tej firmie trwały pół roku. Funkcjonariusze ustalili, że na 1079 zatrudnionych w spółce cudzoziemców 571 nielegalnie wykonywało pracę bez zezwoleń na pracę i bez wymaganych umów cywilnoprawnych. Byli to głównie obywatele Ukrainy i Mołdawii.

Dodatkowo od sierpnia ub. roku agencja ta działała bez wymaganego wpisu do rejestru agencji zatrudnienia. Prowadzącym firmę grozi za to kara grzywny nawet do 100 tys. zł i dodatkowo grzywna do 30 tys. zł za powierzanie nielegalnego wykonywania pracy.

do góry