Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalna migracja i akt oskarżenia przeciwko członkom międzynarodowej grupy przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nielegalna migracja i akt oskarżenia przeciwko członkom międzynarodowej grupy przestępczej

Ewa Gajewska
16.01.2018

Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Opolu i Rudzie Śląskiej rozbili międzynarodową grupę przestępczą. Grupa organizowała nielegalną migrację cudzoziemcom pochodzącym z państw arabskich. Akt oskarżenia skierowano przeciwko trzynastu cudzoziemcom. Śledztwo było prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Na trasie Rumunia – Europa Zachodnia Straż Graniczna zlikwidowała kolejny biegnący przez nasz kraj kanał przerzutowy nielegalnych migrantów. Wśród oskarżonych jest trzech obywateli Turcji i obywatel Ukrainy. Mężczyźni organizowali cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy państwa. Kolejni oskarżeni - dziewięcioro cudzoziemców (obywatele Syrii, Turcji, Iraku) są podejrzani o to, że ukrywając się w naczepie ciężarówki bezprawnie próbowali przekroczyć granicę.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po tym, jak w lutym 2017 roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu i Rudzie Śląskiej zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 trzynastu nielegalnych migrantów. Wszyscy byli ukryci w naczepie tureckiej ciężarówki, prowadzonej przez obywatela Turcji – jednego z członków rozbitej grupy przestępczej.

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa - na przestrzeni ubiegłego roku w taki sposób rozpracowana grupa przerzuciła z krajów bałkańskich do krajów Unii Europejskiej kilkudziesięciu nielegalnych migrantów pochodzących z Syrii, Turcji i Iraku. Migranci płacili za przerzut tureckim kierowcom od 4 do 6 tys. euro za osobę. Oskarżonym o organizowanie powyższego procederu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec nich zostały zastosowane środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych.

zdj. Śląski OSG

do góry