Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Obchody 31. rocznicy powołania Straży Granicznej – zapowiedź - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obchody 31. rocznicy powołania Straży Granicznej – zapowiedź

Ewelina Szczepańska
11.05.2022

12 maja br. o godz. 14:00 w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie odbędą się obchody Święta Straży Granicznej, w których weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W czasie uroczystości będzie miała miejsce promocja na pierwszy stopień oficerski – podporucznika Straży Granicznej.

Uroczystości poprzedzi odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego – godz. 11:00 na terenie COSSG w Koszalinie. O godz. 12.00 w Katedrze w Koszalinie zostanie odprawiona msza św. w intencji funkcjonariuszy SG. 

W czasie uroczystego apelu odbędzie się promocja 155 funkcjonariuszy Straży Granicznej na pierwszy stopień oficerski. Promowana grupa ukończyła szkolenie w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie i w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Funkcjonariusze pochodzą z całego kraju, ze wszystkich jednostek organizacyjnych SG. Posiadają co najmniej kilkuletni staż służby. 

W trakcie tegorocznych obchodów święta po raz pierwszy zostanie zaprezentowany utwór pt. „Na straży granic” . Autorem jego słów jest kpr. SG Piotr Saczek z Morskiego Oddziału SG, laureat konkursu literackiego Straży Granicznej. Muzyka i aranżacja utworu – Bolesław Szulia. Utwór wykona Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, pod kierownictwem ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, która uświetni również uroczystości w Koszalinie. 

W skład pododdziałów reprezentacyjnych wejdzie Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej. W uroczystości wezmą udział poczet sztandarowy Komendy Głównej SG oraz poczet flagowy, zabezpieczony przez funkcjonariuszy z COSSG w Koszalinie.

***

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie powstał 19 marca 1992 roku. Jest to jedna z trzech szkół Straży Granicznej. Kształci funkcjonariuszy na wszystkich poziomach szkolenia – od szkolenia podstawowego, po przeszkolenie specjalistyczne do mianowania na pierwszy stopień oficerski SG (kurs oficerski). W trakcie 30 lat istnienia Ośrodka wyszkolono ponad 127 tysięcy osób - 27 383 absolwentów szkoleń kwalifikowanych (w tym 2 500 oficerów) oraz blisko 100 tysięcy absolwentów przedsięwzięć w ramach centralnego doskonalenia zawodowego tj. kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych.

  • Budynek Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
    Budynek Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
do góry