Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Raport Transparency International 2015 - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Raport Transparency International 2015

Autor: Redaktor
04.02.2016

Polska awansowała w Indeksie Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International. W tegorocznym zestawieniu znaleźliśmy się na 30 miejsce indeksu ex aequo z Taiwanem, z oceną na poziomie 62 punktów na 100 możliwych do zdobycia.
W zeszłorocznym raporcie Polska została oceniona na poziomie 61 punktów i znalazła się na 35 ze 175 miejsc. Im więcej punktów, tym w ocenie twórców raportu mniej korupcjogenne jest środowisko i większa jest przejrzystość procesów decyzyjnych w danym kraju.
Spośród krajów regionu na 32 miejscu znalazła się Litwa, na 37 Czechy, na 50 ex aequo Węgry i Słowacja. Nasi zachodni sąsiedzi zajmują 10 miejsce wraz z Luksemburgiem i Zjednoczonym Królestwem. Ranking kolejny rok z rzędu otwiera Dania. Ponad dwie trzecie ze 168 badanych krajów zostało ocenionych poniżej 50 punktów.
„Indeks Percepcji Korupcji 2015 wyraźnie pokazuje, że korupcja nadal nęka kraje całego świata. Ale rok 2015 był także rokiem, w takcie którego ludzie znów wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko korupcji. Ludzie na całym świecie wysłali silny sygnał do władzy: nadszedł czas, aby zmierzyć się wielką korupcją” – powiedział José Ugaz, przewodniczący Transparency International. – „Korupcja może zostać pokonana, jeśli będziemy pracować razem. W celu wyeliminowania nadużyć władzy, korupcji i rzucenia światła na niejawne transakcje, obywatele muszą powiedzieć swoim rządom, że mają już tego dosyć”.
Indeks Percepcji Korupcji jest przygotowywany już od ponad 20 lat. Powstaje na bazie danych pochodzących z sondaży realizowanych na próbach ekspertów z różnych dziedzin (m.in. ekonomii, oceny ryzyka politycznego, przedstawicieli firm consultingowych, etc.). W tym roku w Indeksie uwzględniono wyniki 12 badań cząstkowych, zrealizowanych w okresie ostatnich 24 miesięcy.
Pełny opis metodologii Indeksu wraz z wynikami znajduje się na stronie http://www.transparency.org/cpi2015.

Źródło informacji: Transparency International

do góry