Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nielegalna fabryka melasy tytoniowej zlikwidowana - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna fabryka melasy tytoniowej zlikwidowana

Ewa Gajewska
03.01.2018

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przy wsparciu CBŚP i KAS zlikwidowali znajdującą się pod Jarosławiem (Podkarpacie) nielegalną wytwórnię melasy tytoniowej do fajek wodnych. Zatrzymano trzech obywateli Ukrainy oraz 7,5 tony gotowego do dystrybucji produktu. Wprowadzenie do obrotu takiej ilości melasy skutkowałoby uszczupleniem podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 3,4 mln zł.

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej od kilkunastu miesięcy rozpracowywali członków grupy przestępczej, działającej na terenie woj. podkarpackiego oraz w innych miejscowości w kraju. Pod Jarosławiem na Podkarpaciu Straż Graniczna ujawniła nielegalną fabrykę melasy tytoniowej z profesjonalną linią technologiczną, służącą m.in. do mieszania półfabrykatów sprowadzonych z krajów UE.

W grudniu (2017r.) funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Chełma i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z Przemyśla przeszukali nielegalną fabrykę. Na gorącym uczynku zatrzymano trzech obywateli Ukrainy. Na miejscu ujawniono 7,5 tony gotowej już do dystrybucji melasy tytoniowej, zapakowanej w pojemniki i kartony. Zabezpieczono tam też profesjonalną linię produkcyjną z urządzeniami służącymi do mieszania półproduktów, nasączania ich esencjami i olejkami aromatycznymi, a następnie do pakowania w zafoliowane paczki. Zabezpieczono też faktury i dokumenty przewozowe na półprodukty sprowadzane z państw UE.

Z zebranych materiałów operacyjnych wynika, że melasa tytoniowa z dużym zyskiem miała być dystrybuowana na rynki państw Europy Zachodniej. W Polsce kilogram melasy pochodzącej z legalnego źródła kosztuje 250 zł.

Wobec podejrzanych obywateli Ukrainy prokurator z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wydał postanowienie o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych po 40 tys. zł od osoby. Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

materiał filmowy i zdj. Bieszczadzki OSG

 

 

 

  • melasa tytoniowa w nielegalnej fabryce
    melasa tytoniowa w nielegalnej fabryce
  • melasa tytoniowa w nielegalnej fabryce
    melasa tytoniowa w nielegalnej fabryce
  • melasa tytoniowa w nielegalnej fabryce
    melasa tytoniowa w nielegalnej fabryce
do góry